Cvičení

Pohyb je život. Je to tak?

O tom, že pohyb je život resp. že život je pohyb, mluvil už antický filosof Aristotelés (4.st BC) a určitě nebyl první a zdaleka poslední. Asi každý znás může potvrdit, že život není stagnace, že věci jsou v neustálém pohybu a stále se něco děle a proměňuje (tedy někdy až moc :-). Zkrátka za nás v masérně platí, že člověk by měl být aktivní (ale ne zase moc :-).

Ze zkušeností z praxe se mi potvrdilo, že bez aktivní zapojení klienta nelze dosáhnout dlouhodobějšího zlepšení potíží. Díky aktivnímu zapojení se jedinec sám vlastně učí a poznává své vlastní tělo a jeho potřeby. Následně může porozumnět jeho fungování a lépe volit v tom co mu světčí a nesvětčí. Věřím, že pouze aktivní přístup klienta může vést k postupné transformaci problémů a maximální podpoře autoregeneračních schopností těla samotného.

Jakou aktivitu by ale měl našinec zvolit, aby to takříkajíc nepřepálil?

Já sám čerpám z různých způsobů cvičení a metod. Věřím, že velkou inspirací pro každého může být cvičení jógy – protažení těla (hlavně po ránu) považuji za vhodné pro každého našince. Na druhou stranu si nemyslím, že by každého mělo naplňovat cvičení na karimatce. Tak jak tedy na to?

Pokud v masérně konzultujeme nějaké ty pohybové nešvary, doporučuji cvičení na doma individuálně. Navrhnu cvičení, které považuji vhodné při konkrétních potížích a dále s klientem vyzkoušíme jeho možnosti a domluvíme se na tom, co by bylo vhodné. Domluvíme se, zdali a co budeme protahovat či posilovat nebo co rozhýbávat nebo nechat v klidu.

Pokud se bavíme o vhodné pohybové aktivitě pro podporu a udržení svalové rovnováhy i zde to může být velmi individuální záležitost. Někdo je těžší a pomalejší a potřebuje jinou aktivitu než našinec který je jako pírko. Také považuji za vhodné vzít v potaz pracovní nasazení nebo naopak u mnohých pracovní naSEZENÍ.
Osobně se přikláním k názoru, že v pestrosti (pohybu) je výhoda.

Zkrátka a dobře – pokud nakládáme se svým bytím a tělem dobře, tak nás nic nebolí, máme rovnoměrně rozvinuté pohybové stereotypy a hezky osvalené tělo. Takové tělo potom stárne pomaji a udržuje si vitalitu.

Jaké další konkrétní druhy cvičení v masérně naleznete?

Které znají hlavně ženy (možná spíše znávaly). Sestava konkrétních cviků (10 + 2), které při správném provádění pomáhají k vyrovnání svalové nerovnováhy v oblasti břicha, pánevního dna, beder a hýždí. Více k tomuto cvičení na samostatném odkazu (klikněte prosím na nadpis).

Cvičení s pružným lanem, které dle našich zkušeností pomáhá k řešení mnoha zdravotních potíží a hezky napomáhá k „propojení“ svalového aparátu. Cvičení zvádnou jak mladší tak i starší zájemci. Tohoto cvičení se můžete zůčastnit skupinově každý týden. Více k tomuto cvičení na samostatném odkazu (klikněte prosím na nadpis).