Cvičení dle Ludmily Mojžíšové

Jedná se o sestavu cvičení, která je známá jako „cvičení na otěhotnění“.

Ve své podstatě tyto správně provedené cviky napomáhají k vyrovnávání svalové nerovnováhy v oblasti pánevního dna, břicha, beder, hýžďových svalů. Proto já osobně mám toto cvičení rád i u mnoha klientů, kteří mají potíže s bederní páteří.
Cviky nejsou nikterak složité, přesto nebývá jednoduché některé svaly „najít“ a cviky nejen správně odcvičit, ale i správně zapamatovat. Téměř pokaždé se divím, s jakou že to sestavou klienti přijdou, v přesvědčení, že se jedná o sestavu dle Mojžíšové.

Já jsem se cvičení naučil u paní Novotné (Titan Pardubice), která byla přímou žačkou paní Mojžíšové. A tak jak jsem se cvičení naučil, tak ho předávám dál. Bez jakýchkoliv úprav.

Co nám tedy může nabídnout právě cvičební sestava podle Ludmily Mojžíšové ?

Především snadno proveditelné cviky, nenáročné na prostor. Můžete si zacvičit ráno či večer, budete se cítit příjemně protaženi a uvolněni. Tuto cvičební sestavu doporučuji používat také jako doplňující cvičení, pokud se věnujete jiným pohybovým aktivitám ( a zvláště v případě intenzívního sportu, kde většinou vyváženost zátěže chybí ! ) . Sestavu cvičení doporučuji také mužům a to i v případech po operaci meziobratlových plotének v oblasti bederní páteře!

 

Účinky
  • Zlepšuje postavení pánve,
  • mírní bolesti páteře – i letité (také vyhřezlé plotýnky, Bechtěrevova choroba, výrůstky na páteři, skoliotické držení těla),
  • efektivně napravuje skoliózu u dětí do 15 let,
  • řeší problémy s bolestivou nebo vynechávající menstruací,
  • pomáhá pří nesnázích s otěhotněním, či opakovanými potraty,
  • pomáhá při problémech s únikem moči,
  • napravuje potíže s malou či nevyvinutou dělohou (také obrácená děloha),
  • úleva při artróze kyčlí,
  • řeší bolest zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku,
  • zlepšuje neprůchodnost vejcovodů,
  • přináší zlepšení nálezu spermiogramu,
  • při šetrném provádění je vhodné také v těhotenství – usnadňuje porod, ovlivňuje jeho rychlý a zdárný průběh.

Na začátek něco málo o paní Mojžíšové:

Ludmila Mojžíšová (1932-1992) pracovala od roku 1955 v pražském Tyršově domě řadu let jako „rehabilitační sestra“ na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. Dobře ji znali nejen studenti, ale především sportovci, neboť se stala velmi žádanou a potřebnou členkou realizačních týmů mnoha reprezentačních družstev. Rozcvičovala a uvolňovala klouby, svaly, páteř a obratle. Dlouhá je řada nesportovců, kterým pomohla od bolestí v zádech a dalších civilizačních neduhů. Citlivými prsty dovedla rozpoznat příčiny trápení a najít způsob, jak je účinnými cviky odstraňovat . Metoda Ludmily Mojžíšové pomohla tisícům mužů a žen, kteří trpěli chorobami pohybového aparátu i nemocemi s pohybovým aparátem zdánlivě nesouvisejících. Jestliže ochablé svaly břicha a zadečku neudrží správné postavení pánve, přetíží se svaly dna pánevního. Pánev může rotovat, nachýlit a překlopit se a není pak dostatečnou základnou pro složitou stavbu nad ní stojící – pro páteř. Člověk se slabými hýžďovými svaly a ochablým břichem má pak většinou i ostatní svaly nedostatečně funkční. Některé svaly „plandají“, jiné jsou zkrácené. Sedavý způsob života a nedostatečná pohybová aktivita vedou k poruchám, které člověk s pohybem a narušeným pohybovým aparátem ani nespojuje. V posledních letech si veřejnost její jméno nejčastěji spojuje s rehabilitační metodou léčení funkční ženské sterility. Díky ní se děťátka dočkalo mnoho z těch, kteří po dětech dříve marně toužili. Ludmila Mojžíšová předávala své bohaté zkušenosti spolupracovníkům. Používání této metody se velmi rozšířilo a dnes se již běžně užívá v rehabilitačním lékařství. V roce 1991 uznal ministr zdravotnictví metodu Ludmily Mojžíšové jako metodu první volby k léčbě funkční ženské sterility.

Cvičební sestava podle Ludmily Mojžíšové je z mého pohledu zajímavá tím, že v sobě spojuje jak cvičení k „posílení“, tak protahovací cviky a tím dbá na „vyváženost“ tohoto cvičení. A přesto, že je sestava jakoby krátká (základ tvoří 10 cviků) je v originálním provedení NESMÍRNĚ účinná. A to nejen pro ženy, které sestavou řeší „své“ problémy, ale pro všechny, kteří se potýkají se svalovou nerovnováhou (disbalancí), zejména v oblasti beder a pánve – tedy téměř nás všech.
Při pohledu na dnešní mladé slečny (jak já říkám vulgárně: velká prsa, holé břicho a hýžďové svalsto – dá-li se o svalstvu vůbec hovořit – někde u kolen) a chlapce (samá ruka, samá noha) se často neubráním hodnocení jejich chůze a postoje. Dá se z toho odvodit mnoho problémů, které je již sužují nebo je čekají. Obzvláště u mladých dívek je situace alarmující (již zmíněná svalová disbalance, hormonální antikoncepce totální nedostatek pohybu). Ovšem abychom nemluvily jen o dívkách – stejnou měrou se tyto problémy dotýkají také chlapců a mužů.
V dnešní době máme mnoho důvodů k tomu, aby nás bolely záda. Od problémů s páteří se odvíjí mnoho dalších zdravotních problémů – bolesti hlavy, migréna, ženské problémy, problémy s dýcháním … Podstatný vliv má dnešní životní styl – méně pohybu, více sezení, špatné pohybové i stravovací návyky.

U dnešních (i mladých a někdy spíše mladých) lidí dnes vidíme běžně

  • skoliózu či skoliotické držení těla,
  • bolesti zad, krční páteře, hlavy, migrény,
  • bolestivá či vynechávající menstruace,
  • častá zácpa, střevní potíže,
  • špatný vývin dělohy – nevyvinutá, převrácená,
  • bolest při pohlavním styku, chybějící orgasmus,
  • malý počet spermií a jejich špatná kvalita,
  • bolesti kyčlí, artróza kyčelního kloubu.

Nezanedbatelným rizikem pramenícím z těchto fyzických obtíží jsou i problémy psychického rázu jako např. podrážděnost, plačtivost, deprese, sebedestruktivní procesy, malá či zcela chybějící sebedůvěra, sebeobviňování, podceňování se, nespokojenost se svým tělem, partnerské problémy, které pramení z nenaplněné touhy po dítěti či neupsokojivém sexuálním životě.

Je odborně potvrzeno, že tělesná aktivita a pohyb jak na čerstvém vzduchu, tak třeba v tělocvičně, pomáhají uvolňovat v těle látky podporující radost, spokojenost a pozitivní přístup k životu. Pohyb je skvělé odreagování, vypustíme na chvíli z hlavy problémy a můžeme se pak na ně podívat z jiného úhlu a lépe je vyřešit. Důležité je uvědomit si, že když nás popadne touha konečně začít se sebou něco dělat a cvičit, je tím nejhorším co můžeme udělat útok na nejbližší posilovnu, činky a posilovací stroje. Neznalostí cvičebního postupu a netrénovaností těla si většinou jen prohloubíme svalovou nerovnováhu a tím zhoršíme své problémy.

Ze své praxe a také osobní zkušenosti mohu upřímně říci, že se mi metoda paní Mojžíšové při nápravě výše uvedených problémů skvěle osvědčila – jde o jednu z nejlepších a nejúčinnějších metod pro bolavá záda. V případě potřeby řešení potíží sterilit rád předám kontakt na dlouholetou žačku paní Mojžíšové – PhDr. Jarmilu Novotnou, která provozuje svoji praxi v Pardubicích a má za sebou více než stovky narozených dětí. Tato vážená, příjemná a nesmírně energická paní provádí Metodiku Mojžíšové tak, jak se ji od Mojžíšové naučila, a nepříspůsobuje si ji svým potřebám tak, jako jiní. Pod jejím vedením jsem se cvičení učil a budu se snažit Vám je předat bezezměn. Paní Novotná je také autorkou 3 titulů na VHS a DVD se cvičením podle této metody. Dovoluji však upozornit, že žádná „kazeta“ Vás nezbaví chyb, kterých se při cvičení zákonitě dopustí každý, kdo takové cvičení nikdy necvičil. Ze své praxe mohu potvrdit, že spousta lidí cvičí mnohdy spousty měsíců špatně a tudíš bez cíleného efektu.