SM systém neboli systém spirální stabilizace
Jedná se o jednoduché cvičení, při kterém se využívá lehký tah pružného lana.
Po individuálním zacvičení je možné v tomto cvičení pokračovat nejen doma, ale i ve skupině.
Naši skupinu vede zkušená fyzioterapeutka Bc. Horenská Michaela, která předcvičuje a současně kontroluje správnost provedení cviků a případně opravuje chyby.
Skupina cvičí pravidelně každé úterý od 18,00 hod. V letních měsících venku, v zimním období v tělocvičně ZŠ Oskol. Připojit se je možné po předchozí konzultaci na kontaktu:
Bc. Michaela Horenská, email: misahore@gmail.com, tel: 777 249 120
Chcete-li dostávat každé pondělí email s informací, kdy a kde se cvičí, zadejte prosím svoji adresu zde.
Děkuji Míša
Cvičení je vhodné zejména jako prevence či léčba u těchto stavů:
- vadné držení těla
- chronických bolestí páteře
- bolestí hlavy
- mravenčení rukou či nohou
- výhřezu meziobratlové ploténky
- skolióz a kyfóz
- bolesti ramenních a kyčelních kloubů
- ploché nohy, atd…
Hlavním principem metody, jejímž zakladatelem je MUDr. Richard Smíšek, je stabilizace a mobilizace páteře.
Cvičí se pomocí pružného lana, které je zachyceno buď v oblasti zápěstí, nebo nártů. Cvičení se dělí na dvě fáze a to relaxační, kdy se provádí uvolnění páteře ve vyhrbení a poté následuje fáze aktivní, kdy se zapínají svaly břišní a hýžďové a zároveň se provádí pohyb paže a lopatky dozadu a dolů. Tím dochází k uvolnění svalů přední strany hrudníku, krční i bederní páteře a zároveň k posílení mezilopatkových svalů.
Díky tomu dojde ke správnému postavení ramenních, kyčelních kloubů a také k vytvarování klenby nožní. Trup se díky tomu navrací do své původní osy a dochází k obnovení pohybů páteře a kloubů, které bývají v běžném životě většinou omezené.
Zdroje literatury: 1. SMÍŠEK, MUDr. Richard. Spirální stabilizace páteře 12 základních cviků: Léčba a prevence bolesti zad. 3. rozšířené vydání. Praha: MUDr. Richard Smíšek, 2011. ISBN 978-80-904292-0-8.